6 клас


Планета Земля – наш рідний дім,

Тож треба уявляти, що є в нім.

Не можна не знати материків,

Річок і таємничих островів,

Рівнин, гірських систем, вершин,

Вулканів та морських глибин.

Гра «Злови питання»

1. Яка внутрішня будова Землі?

2. Що таке «літосфера»?

3. Яка потужність літосфери?

4. Як змінюється температура у земній корі?

5. Які типи земної кори вам відомі?

6. З яких шарів складається земна кора під материками та під океанами?

7. Що таке «астеносфера»?

8. У якому стані знаходиться мантія?

9. З яких частин складається ядро?

10. Яка  температура в ядрі?

Бесіда за наступними запитаннями:

1. У чому полягають відмінності в будові материкової та океанічної земної кори?

2. До якого шару Землі належить астеносфера? В чому полягає відмінність речовини астеносфери від речовини мантії?

3. В який спосіб учені визначили різнорідність шарів земної кори?

4. Як ви вважаєте, чи завжди поверхня Землі була такою, якою бачать її сучасні люди?

«Здивуй»

  Якби 250 мільйонів років тому назад на Землі жили люди, їм би не було дуже цікаво їздити у відпустку. Тому, що на запит «На яке море поїдеш відпочивати, всі відповідали би стандартно: «На Тетіс! Куди ж іще?».

І дійсно, в той час на Землі був один-єдиний суперматерик Пангея, один океан Панталасса та одне море Тетіс. Там  куди не поїдеш – все рівно потрапиш  або на Панталасу, або  на пляж Тетіса.

Словник:

Літосферні плити – це величезні блоки літосфери, що розділені глибинними розломами і які постійно рухаються.

Пангея – давній єдиний материк на Землі.

Внутрішні сили Землі – сили, які зароджуються всередині Землі і рухають літосферні плити. Ці рухи повільні горизонтальні та повільні вертикальні.

- Діти, пригадайте, скільки є на Землі материків та океанів?

А чи не помітили ви на карті світу обриси схожості деяких континентів? 

Молодці! Виявляється, це помітив ще сто років тому назад німецький вчений Альфред Вегенер. Він першим здогадався, що материки могли з’єднуватися та розсуватися. Та тільки на той час він не зміг пояснити цей феномен. Пізніше його здогад підтвердили вчені за допомогою сучасних наукових досліджень та  найсучасніших приладів.

Походження сучасних материків і океанів:

 «Творча лабораторія» 

Завдання. Чи грали ви колись у мозаїку? Спробуйте «пограти в мозаїку» з материками. Для цього виріжте материки із заготовленої ксерокопії карти світу та складіть їх підходящими боками. Які висновки ви можете зробити? Які процеси свідчать про те, що зовнішній вигляд нашої планети продовжує змінюватися і сьогодні?

б) пояснення гіпотези дрейфу материків А. Вегенера та теорії руху літосферних плит.

Припускають, що звичні нині обриси материків і океанів у далекому минулому мали зовсім інший вигляд. Сучасні уявлення про будову земної кори спираються на гіпотезу дрейфу материків (переміщення). Її висунув у 1912 р. німецький геофізик Альфред Вегенер. Він припустив, що більше 200 млн років тому на Землі існував єдиний материк – Пангея («Єдина Земля») і єдиний океан Панталасса. Поступово материк розколовся. Спочатку виникли два супер континенти – Лавразія і Гондвана, між ними утворився океан Тетіс. Його залишком є Чорне море. З часом ці материки розпалися, почали рухатися. Це привело до утворення сучасних континентів і океанічних западин.

Робимо висновок про те, що в минулі часи наша планета мала зовсім інший облік.

Які  ж сили рухають літосферні плити?

Головна причина: внутрішня енергія Землі).

-  То яка ж причина дрейфу континентів?

   Як ви думаєте, чи зміниться наша планета у майбутньому? Які тоді  можуть з’явитися нові материки?

    Отже, жителі нашої планети, в тому числі і ми, українці, навіть цього не усвідомлюючи, плаваємо по «Пластичному океані» на велетенських кораблях. Ці кораблі то поглинаються, то піднімаються вгору могутніми хвилями кам’янистої маси. Всі живуть своїм життям, і мало хто цікавиться, куди мандрує корабель.

Поняття про літосферні плити.

Отже, згодом вчені дійшли до висновку, що земна кора не суцільна, як яйце. Вона утворена з окремих величезних блоків, які постійно рухаються. Товщина цих блоків становить 60-100 км. Вони розділені глибинними розломами і щільно прилягають один до одного. Ці літосферні плити лежать на в’язкій поверхні астеносфери і ніби плавають. Оже, уламки Пангеї – материки разом з океанічними западинами лежать на величезних літосферних плитах, і разом з ними переміщуються.

Сили, які рухають літосферні плити – називаються внутрішні сили Землі.  Коли літосферні плити розходяться, то утворюються розломи. Через ці розломи піднімається гаряча речовина мантії, яка згодом застигає та утворює серединно-океанічні хребти. Якщо плити зближуються, то внаслідок зіткнення їх краї зминаються у складки і утворюються гори. На літосферних плитах лежать порівняно стійкі ділянки земної кори – платформи. Вони є основою материків.

Робота з атласом та контурною картою «Літосферні плити».

1. Скільки великих літосферних плит нараховується на Землі?

2. Назвіть їх  і підпишіть  на контурній карті

Рухи літосферних плит та їх наслідки

Робота з підручником.

Горизонтальні рухи земної кори

ГОРИЗОНТАЛЬНІ  РУХИ ЛІТОСФЕРНИХ  ПЛИТ

              Найбільш значними рухами літосферних плит є  рухи горизонтальні. Рухаючись, плити здатні зближуватися, розсуватися або зміщуватися одна відносно іншої. Якщо плити зближуються, то внаслідок зіткнення їхні краї зминаються в складки і на поверхні утворюються гори. Наприклад, на стику плит Індо-австралійської і Євразійської виникли гори Гімалаї. Якщо ж стикаються материкова та океанічна плити, то океанічна занурюється під материкову. Тоді на материку так само виникають гори, а уздовж узбережжя – глибоководні западини жолоби.

Горизонтальні рухи земної кори

ГОРИЗОНТАЛЬНІ  РУХИ ЛІТОСФЕРНИХ  ПЛИТ

                Якщо плити розсуваються, то утворюються розломи. Найбільше їх виникає на дні океанів, де земна кора тонша. Розломами розплавлена речовина мантії піднімається з надр. Вона розштовхує краї плит, виливається і застигає, заповнюючи простір між ними. Так відбувається нарощення земної кори. У місцях розривів(рифтах) нагромаджуються магматичні породи, які утворюють величезні підводні гірські споруди -  серединно-океанічні хребти. Наприклад, унаслідок розсування Південноамериканської та Африканської плит на дні Атлантичного океану утворився Південноатлантичний серединно-океанічний хребет. Отже, під океанами земна кора безперервно оновлюється.

Горизонтальні рухи літосферних плит відбуваються дуже повільно – від 2 до 10 см за рік. Вони непомітні для людини. Виявили їх завдяки порівнянню космічних знімків, зроблених зі штучних супутників Землі.

Вертикальні рухи земної кори

ВЕРТИКАЛЬНІ  РУХИ  ЛІТОСФЕРНИХ ПЛИТ

               Вертикальні рухи зумовлені внутрішніми силами Землі, - це повільні підняття й опускання окремих ділянок земної кори. Наприклад, північна частина Скандинавського півострова, що в Європі, піднімається на 1 см за рік. Унаслідок цього море на узбережжі відступає. Про це свідчать залізні кільця, до яких більш як 100 років тому на березі прив’язували човни, що нині опинилися на висоті понад 150 м над рівнем моря.  Отже, ця територія  колись була берегом, а потім піднялася на таку висоту.

Вертикальні рухи земної кори

ВЕРТИКАЛЬНІ  РУХИ  ЛІТОСФЕРНИХ ПЛИТ

          Узбережжі Нідерландів уже кілька століть поспіль опускається зі швидкістю 3мм за рік, там Північне море наступає на суходіл. Жителі змушені захищати обжиті землі, споруджуючи високі дамби та греблі уздовж узбережжя. Окремі ділянки в цій країні вже лежать нижче від рівня моря.

Коливальні рухи земної кори на території України

КОЛИВАЛЬНІ РУХИ

В Україні найбільші підняття зафіксовані на сході Кіровоградської і півночі Житомирської областей - майже 9 мм за рік. А узбережжя Чорного моря в районі Одеса опускається зі швидкістю майже 1 см за рік.

Вертикальні рухи відбуваються дуже повільно, але постійно і повсюдно. Вони охоплюють величезні ділянки й супроводжуються відступом або наступом моря. Підняття ділянок з часом змінюється опусканням і навпаки. Тому вертикальні рухи називають коливальними рухами земної кори.

 Літосферні плити

ЛІТОСФЕРНІ ПЛИТИ

Отже, літосфера складається з літосферних плит – великих частин, що обмеженні глибинними розломами і перебувають у постійному русі.

Рухи літосферних плит бувають горизонтальні та вертикальні.

Літосфені рухи – це природні явища, які по різному виявляються на різних її ділянках. Мантія несе на собі земну кору. Як тонкий аркуш паперу, рухаючи її, місцями розриваючи або зминаючи у складк

Прийом «Стежинка у Батьківщину»

(учні відповідають на запитання використовуючи карту)

1.На якій літосферній плиті знаходиться Україна, наша область, район?(Євразійській)

2. Куди ми пливемо? (на південь)

3. Чому ми не відчуваємо зіткнення нашої, Євразійської плити з Африканською? (процеси відбуваються дуже повільно)

4. Які процеси відбуваються в результаті зіткнення? (горотворення)

 Прийом «Географічний практикум».

За картою літосферних плит з’ясуйте інформацію стосовно окремих літосферних плит:

а) з якими літосферними плитами межує;

б)як вона рухається відносно сусідніх плит (зближується чи розсовується)

в) напрямок і швидкість руху плити

- Африканська;

 – Південноамериканська;

 – Євразійська;

 – Північноамериканська;

 – Антарктична;

 – Індо-Австралійська.

Гра «Не розірви ланцюжок»

1.  Земна кора разом з верхньою мантією – астеносферою  утворюють ……….  (Літосферу)

2.  Ім’я німецького вченого-автора «Гіпотези дрейфу материків» (Альфред Вегенер).

3.  Окремі блоки, розділені глибинними розломами, але ніби велетенські пазли, щільно прилягають одна до одної (літосферні плити).

4.  В’язка речовина на межі мантії та земної кори  (астеносфера).

5.  Прадавній суперконтинент, який існував на Землі 225 мільйонів років тому назад  (Пангея).

6.  Суперматерик у південній півкулі, що утворився 180 мільйонів років (Гондвана).

7.  Скільки всього існує найбільших літосферних плит? (сім).

8.  Прадавній суперконтинент, який утворився у північній півкулі 180 мільйонів років тому назад? (Лавразія).

9. Країна Європи, що зазнає постійних опускань суходолу та наступом моря (Нідерланди).

10. Сили які здатні рухати плити літосфери (внутрішні сили Землі)

11.Що відбувається, коли плити рухаються назустріч одна одній? (Зіткнення)

12. Що являє собою повільний вертикальний рух літосфери? (Опускання чи підняття окремих ділянок земної кори)

13. Які види руху літосфери належать до розривних? (Землетруси)

14. Які бувають рухи плит? (Горизонтальні та вертикальні)

«Роблю висновок»

    Літосфера складається з великих блоків – літосферних плит, які повільно рухаються астеносферою. Існують різні гіпотези щодо походження материків і океанів. Найбільш достовірною та аргументованою вважають гіпотезу дрейфу материків А.Вегенера, за якою всі сучасні материки утворилися з єдиного давнього материка Пангея.

     Теорія руху літосферних плит базується на положеннях гіпотези               А. Вегенера і дає можливість передбачити зміни в положенні великих масивів суходолу та океанів у майбутньому.

  Домашнє завдання

·       Опрацювати відповідний параграф підручника.

·       Скласти кросворд на 5 термінів за вивченою темою 

Попрацюємо ще?...

Повторемо?

1.Повітряна оболонка нашої планети називається ….   (атмосфера).

2.Водна оболонка Землі називається …    (гідросфера).

3. Оболонка життя на Землі  - це ….     (біосфера).

4. Тверда оболонка Землі, що охоплює земну кору і верхню частину мантії до шару астеносфери……. (літосфера).

5. В будові нашої планети розрізняють 3 основні частини: ядро, мантію та………  (земну кору).

6. На глибині 150  -  200 км від поверхні у верхній частині мантії є в’язкий шар …….   (астеносфера).

7. Земна кора материків складається з трьох шарів: осадового, гранітного і …. (базальтового).

8. Під океанами земна кора складається з двох шарів базальтового і …..   

(осадового).

9. В океанічній земній корі відсутній шар …. (гранітний).

Літосфера не є суцільною оболонкою. Вона розділена глибинними розломами на величезні блоки, які називають літосферними плитами. Вони дуже повільно переміщуються по в’язкому шарі мантії. Як він називається? (астеносфера).

 Робота з картою «Літосферні плити».

Як на карті позначають межі літосферних плит?

Знайдіть на карті (с. 21 – атлас) 7 найбільших літосферних плит.

1.    Африканська

2.    Євразійська

3.    Північноамериканська

4.    Південноамериканська          материкові

5.    Індо – Австралійська

6.    Антарктична

7.    Тихоокеанська – океанічна











Сьогоднішній урок я почну зі слів французького філософа Жан Жака Руссо: «Ви талановиті діти! Коли-небудь, ви самі приємно здивуєтеся, які ви розумні, як багато хорошого ви вмієте, якщо будете постійно працювати над собою, ставити нові цілі і прагнути до їх досягнення ».

Сьогодні вас чекають нові «відкриття».

Відповівши правильно, визначте тему уроку з складених букв.

1. Скільки планет входять до складу Сонячної системи?

А) 9 М) 6 З) 8 Е) 12

2. Відстань від Землі до Сонця

Е) 150 млн.км А) 140 млн.км В) 250 млн.км Т) 600млн.км

3. Довжина екватора дорівнює

М) 40 тис.км О) 50 тис.км А) 30 тис.км Л) 25 тис.км

4. За який період часу Земля робить повний оборот навколо своєї осі?

Р) за один рік А) за місяць Л) за добу Ю) за одну годину

5. За який період часу Земля робить повний оборот, рухаючись по своїй орбіті?

 А) за 24 години Я) за 365 днів П) за місяць Д) за сезон

З Е М Л Я

-        але які питання стосовно Землі будемо вивчати, ажде наша планета багатогранна?

Робота з ілюстрацією.

 

 

-        що зображено на малюнках? Як перекласти українською?

-        користуючись малюнком як сформулювати тему заняття?
 

Сторітелінг

Близько 4,5 млрд. років необхідно було для того,щоб наша планет набула сучасних рис і із розпеченої кулі перетворилася на «блакитну планету».

Точніше сформулювати нашу тему і зрозуміти її суть допоможе невеличка історія. А щоб вона вдалася, мені потрібна ваша допомога.  Тож до роботи.

 (для інсценізації потрібні пісок, лід, склянка та глобус чорний )

Жив собі бог Всесвіт. Був у нього син, якого звали Сонцем. Щоб син не був самотнім, вирішив Всесвіт подарувати йому сестричку. Узяв газові пилинки, добавив частинки льоду і закрутив зі страшенною швидкістю. Так утворилося тіло планети, яку він назвав, Землею. Помилувався своєю роботою та промовив: «Донечко, я дав тобі все, щоб ти жила. А далі подбай про себе сама. Якщо будеш працьовитою та мудрою, то будеш довго жити.

 (потрібен глобус фізичний)

Запамятала батькові слова Земля і швидко взялася до роботи. Спершу вирішила зовнішність свою змінити. Там де піднімала руку, утворилися …(гори), там де опускала…(рівнини). Оглянула своє творіння та промовила: «Хай, це буде царством…(суші!)», потім  із суміші газів утворилося прозоре царство повітря,  розтопила частинку льоду, почала утворюватися… ( вода).

А щоб життя було радісним, заполонила все звуками царства живих організмів.

Та раптом Земля зажурилася. «Як це так, царства є, але без назв? Не гоже їм без імені бути!

Хто здогадався, як назвала Земля свої царства?

Царство суші – Літосфера.

Царство повітря – Атмосфера.

Царство води – Гідросфера.

Царство живих організмів – Біосфера.

А ми з вами всі ці царства обєднаємо в одне величезне, яке назвемо – Географічна оболонка.


Сьогодні ми з вами відправимось в одне із царств, яке хвилювало людство з дуже давніх часів і хвилює до сих пір, та дізнаємося які ж могутні сили створили сучасне обличчя нашої планети?

 Але перш ніж зясувати, що це за сили, як вони діють, і чи може людина впливати на них, треба перш за все зясувати, а що ж міститься всередині планети, тобто, яка її внутрішня будова.   

Тема. Літосфера. Внутрішня будова Землі.

Але кожне дослідження повинно відбуватися за певним планом, який ми з вами зараз і з ясуємо

1.    Де знаходиться ядро?

2.    Що вкриває мантія?

3.    Що таке астеносфера?

4.    Земна кора.

5.    Як змінюється температура з глибиною?

6.    Що таке літосфера?

Ми постараємося не тільки теоретично, але й практично відповісти на поставлені питання

4,5 млрд. років відбувався процес формування нашої планети. За теорією Е. Канта Земля утворилася із пилу та газу, під час формування важкі елементи опускалися до центру, а більш легкі підіймалися до поверхні.

Внутрішня будова Землі

Оболонка

З чого складається

Товщина

Температура

Ядро

Внутрішнє ядро

Зовнішнє ядро

3500 км

6000ºС

Мантія

Нижня мантія

Верхня мантія

 

астеносфера

2900 км

2000ºС 2500 С

100 – 150 С

 

Земна кора

Материковая

осадовий

гранітний

базальтовий

 

Океанічна

осадовий

базальтовий

30-80 км

 

 

 

 

            5-10 км

Ближче до мантії

 

на кожні 100 м в глибину, t на 3 ºС

Через 33м. у глиб Землі температура підвищується на 1град. С

-        Чи  можемо дати відповідь на питання початку уроку? (звертаємося до магнітної дошки та таблиці)

1.    Де знаходиться ядро?

2.    Що вкриває мантія?

3.    Що таке астеносфера?

4.    Земна кора.

5.    Як змінюється температура з глибиною?

6.    Що таке літосфера? Земна кора + Астеносфера = Літосфера.

Елементи мейкерства «Макет внутрішньої будови Землі»

спробуйте зробити із 3-кольорового солоного тіста макет будови Землі


Нині вчені знають про внутрішню будову Землі менше ніж, скажімо, про космічне оточення нашої планети. Адже ніхто не зміг побувати усередині планети. Навіть найглибша бурова свердловина світу досягає тільки 12км. Але це незначна глибина порівняно з розмірами нашої планети. Якщо уявити Землю у вигляді яблука, то ця надглибока свердловина навіть не проколює його шкірку.  

Але є люди , професія яких дозволяє наблизитися до центру Землі, через розробку в надрах земної кори, яка багата на різні мінеральні корисні копалини. Ця професія - візитна картка нашого міста – шахтарі.


Усе ж на підставі даних науки вдалося встановити, що наша планета складається з трьох основних частин: ядра, мантії та земної кори.  

-        Яким же чином дізналися про неоднорідність будови і речовин всередині Землі?

Елементи мейкерства «Вулкан на столі»

Спробуйте створити макет вулкану

Сторітелінг від учнів «Подорож до центру Землі» з опорю на сайт https://www.antipodesmap

Сторітелінг від учнів «Подорож до центру Землі» з опорю на сайт

http://www.bbc.com/future/bespoke/story/20150306-journey-to-the-centre-of


Отже,  ми збагатили свої знання про внутрішню будову Землі, але цього не достатньо, нажаль. Можливо серед вас сидить той майбутній учений, який збагатить географічну науку новими знаннями. І відповість на питання:

*І що ж насправді там всередині































7 грудня

 Правила відліку географічної широти та довготи 

Географічні координати свого пункту

14 грудня

Практична робота № 2

Визначення географічних координат за географічною картою

Узагальнення знань

Домашнє завдання Повторити параграфі 17, 18

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Практична робота 6 клас